Koszty związane z wyjazdem


    

        Dzisiaj będzie wyjątkowo jedynie po polsku, ponieważ chciałam poruszyć temat kosztów związanych z programem au pair, jakie obowiązują tutaj w Polsce. Od razu zaznaczę jednak, że nie będzie to post jedynie o opłacie programowej i rodzaju ubezpieczania, jakie możecie wykupić sobie na czas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Postaram się zawrzeć w tym wpisie wszystkie dodatkowe koszty związane z wyjazdem.

          Po pierwsze, musicie sobie zdawać sprawę z tego, że podstawowe kwoty związane są oczywiście z opłatą programową. Jest ona prawdopodobnie uzależniona od agencji, z którą wyjeżdżacie. Ja akurat będę mówić na moim przykładzie (od razu zaznaczam, że nie wiem, jak wygląda to w innych agencjach). Agencją, która odpowiadała mi najbardziej jest Cultural Care Au Pair (głównie ze względu na moje przyszłe plany zawodowe związane z wyjazdem do Tokio – być może kiedyś napiszę o tym odrębny post).

       Opłata programowa wyniosła – 1399 zł, aczkolwiek w związku z tym, że jestem nauczycielem języka angielskiego, miałam zniżkę. Dokładne kwoty i zniżki opisane są zresztą na stronie Cultural Care Au Pair (Ile to kosztuje?). Jest to konieczna jednorazowa opłata.

       Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to ja wybrałam ubezpieczenie rozszerzone na 12 miesięcy, które kosztuje – 2100 zł, dodatkowo ubezpieczenie na 13 miesiąc pobytu (po zakończeniu programu możecie pozostać legalnie na cały miesiąc w Stanach), które kosztuje – 360 zł. W związku z tym, że uprawiam sport i mam zamiar kontynuować, a wręcz poszerzać swoją pasję za granicą, kupuję również ubezpieczenie sportowe. Przezorny zawsze ubezpieczony J  Ubezpieczenie sportowe na 12 miesięcy kosztuje – 360 zł, a na dodatkowy 13 miesiąc – 120 zł.

         Teraz opiszę Wam inne koszty, które musiałam ponieść, aby spełnić mój American Dream.

 1. Paszport

Koszt to około 70 zł.

Ważność mojego poprzedniego paszportu mijała w połowie roku, w związku z czym musiałam wyrobić nowy. Jeżeli macie ważny paszport, to nie musicie się tym przejmować. Na wyrobienie paszportu czekałam dwa tygodnie.

 1. Zdjęcie do paszportu

Koszt to około 25 zł ( oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie mieszkacie i jakiego fotografa wybierzecie i czy w ogóle musicie wyrobić nowy paszport).

 1. Prawo jazdy międzynarodowe

Koszt to około 35 zł.

Międzynarodowe prawo jazdy wygląda jak mała książeczka. Warto kupić sobie na nie jakiś specjalny pokrowiec, ponieważ szybko może się zniszczyć. Nie jest to zalamionwany dokument; niczym nie przypomina dowodu tożsamości. Na ten dokument czekałam dwa dni.

 

 1. Zdjęcie do prawa jazdy międzynarodowego

– Koszt to około 25 zł ( oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie mieszkacie i jakiego fotografa wybierzecie). Nie pamiętam już jakie są wymagania do tego rodzaju zdjęcia, ale każdy fotograf zna te wymiary.

 1. Opłata za spotkanie wizowe

– Koszt to około 160 $.

Kwotę tę wpłaca się na konto Ambasady USA. W momencie kiedy opłata zostanie zarejestrowana na koncie Ambasady, możecie umówić się na spotkanie.

 1. Zdjęcie do wizy.

– Koszt to około 30 – 35 zł.

Zdjęcie ma specyficzne wymiary i jest kwadratowe. Powinniście je mieć w dwóch wersjach: elektronicznej oraz tradycyjnej. Elektroniczne wgrywa się do systemu w trakcie wypełniania wniosku wizowego, natomiast tradycyjne należy zabrać ze sobą na spotkanie w Ambasadzie.

 1. Zaświadczenie o niekaralności.

– Koszt to około 70 zł.

Ja płaciłam około 100 zł, ale to dla tego, że nie wybrałam się osobiście do Sądu, ale poprosiłam o wysłanie zaświadczenia pocztą. W ciągu roku szkolnego nie miałam niestety czasu, żeby pojechać do Sądu. Dla wszystkich tych, którzy są zapracowani lub leniwi i wolą takie sprawy załatwiać za pośrednictwem poczty, jest to naprawdę dobra alternatywa. Na stronie Sądu trzeba wypełnić wniosek, następnie wysłać upoważnienie na adres Sądu i w przeciągu kilku dni dostaniecie zaświadczenie. Można również dodatkowo zamówić skan zaświadczenia (bezpłatnie).

 

         Wydaje mi się, że ujęłam wszystko, chociaż bardzo możliwe, że coś pominęłam. Moja pamięć jest bardzo dobra, ale bardzo krótka, a do wyjazdu przygotowuję się już od prawie roku. Wciąż pamiętam jak w ubiegłe wakacje oznajmiłam moim Rodzicom, że postanowiłam wyjechać do Stanów. Moja Mama niestety wciąż bardzo to przeżywa i mimo tego, że teraz już bardzo mi kibicuje i ogromnie cieszy się, że wyjeżdżam do wspaniałej Rodziny, widzę, że jest jej ciężko.

            Ja obecnie jestem pochłonięta przygotowaniami do wyjazdu. Oficjalne zaczęłam pierwsze od trzech lat wakacje, kiedy mogę choć trochę odpocząć. Nie mogę się już doczekać spotkania z moją Rodzinką, z którą w trakcie drugiego weekendu w Charlottesville będę brać udział w rodzinnym rajdzie rowerowym. Can’t wait! 🙂

 


 

20032073_1382024431852917_55552644288996034_n


2 myśli w temacie “Koszty związane z wyjazdem

 1. I had to do a currency exchange to understand the cost in relationship to the US dollar. You are correct. Au Pair agencies in the US vary in price. They also vary in price based on country of nationality.

  Host Families also pay an agency fee to the au pair agency per year/per au pair which roughly amounts to $9,000. Host Families also pay for cost of flight from New York to the Host Family home. Host Families also pay the stipend $195.75 each week directly to the au pair. There are other expenses that the host family might incur such as car insurance for the au pair, cell phone service, etc. Of course, „room and board” is included in the deal.

  If I ever get back to my blog, I should have you and others guest write from an au pair perspective.

  We are happy you took the leap of faith to become our au pair.

  -Jenn

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s