Technology is the key to success / Technologia kluczem do sukcesu


        Can you imagine life without your smart phone, computer or tablet? For me, it is impossible, especially when I am an English teacher and I have diversified age groups that I am teaching. I love using technology in my everyday life because of clear reasons like communicating with others, staying in touch with my family or learning. Thanks to technology I am trying to be a cool teacher, as well. And to be honest, it is working.

        In my school it is a part of our teaching method that we are using technology during some of our lessons. At the very beginning of my adventure with teaching I thought that this will not work with younger children. Now I am surprised with what I have observed during this year as a teacher. First of all, I forget that we have totally different times and most of the children in primary school have their own tablets or sometimes even telephones. In some cases I do even ask them for help when I am not sure how to make something on my tablet. And you know what? I am doing it consciously. Can you imagine better situation than the one in which a teacher needs your help? A pupil has to help a teacher! Wow, you can trust me that children love i! And I love the moment when they are proud that they have helped me.

        With younger kids I do provide some parts of technology to my lessons but not in every class. From time to time it is a quite good idea, but I have to remember that too much is not exactly great idea. However, I love to use technology when it comes to my older students. I treat them as adults because I know that they need it. It such a great feeling when they do not call me “aunt” but most of the time they shout “teacher, teacher” or just treat me like their mate. Someone might say that it is not appropriate because I am their teacher and how can I let them treat me like one of their peers? Well, I am not a normal teacher, at least I am trying not to be. I am very keen on unconventional ideas. Treating me like a friend, does not mean that they do not respect me. They do even respect me more due to the fact that I am treating them as partners and as a subordinate people.

        When I met most of my students last year, I was terrified that they have a lot of homeworks in their public schools. At the very beginnings I decided not to give them additional work in English. That was unfortunately my mistake and very soon I have seen that I cannot do that any longer. I was thinking about convenient solution for quite fun and easy homeworks that my students will like. Then I remembered that one of my professors used quizlet during our classes. That application helped me to pass most of my vocabulary exams, so I decided to use it for my students. I must say that I was very happy when I saw that they just liked that type of homework.

         I am always prepared for my classes and I have a lot of different props in my box, yet sometimes when my students are working with their books, some of them are faster than the others. That is the reason why I do never walk into my classroom without my tablet. I do always have it with me, otherwise I am sure that I will be nervous or something will be not as I planned during my lesson. When one of my students is ready with the exercise that we are currently working at, he or she can use my tablet with helpful application for their learning process. Personally, I think this is better solution than giving them additional grammar exercises on paper. I do hate drills!

         After writing this article I see how much I do need technology in my work. It would be difficult for me not to provide it when I am teaching foreign language. Occasionally it is a great idea to make a short video film with your students, of course everything in English! Every idea is a great idea as long as it is helpful for your students and you see that it is working.


         Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie życie bez swojego smart phona, komputera czy tableta? Dla mnie to niemożliwe, szczególnie od kiedy jestem nauczyciele, języka angielskiego i uczę grupy zróżnicowane wiekowo. Uwielbiam używać technologii w moim codziennym życiu z oczywistych powodów jak chęć komunikowania się z innymi, pozostawanie w stałym kontakcie z rodziną czy ze względu na naukę. Dzięki technologii staram się być naprawdę fajnym nauczycielem. I prawdę mówiąc, to działa.

         W mojej szkole używanie technologii na zajęciach jest składową naszej metody nauczania. Na samym początku mojej przygody z nauczaniem, wydawało mi się, że to niestety nie zda egzaminu na zajęciach z młodszymi dziećmi. Teraz jednak jestem zdumiona tym, co udało mi się zaobserwować przez rok bycia nauczycielem. Po pierwsze, zupełnie zapomniałam na początku, że mamy teraz zupełnie inne czasy i większość dzieci w szkole podstawowej ma już swoje tablety czy nawet komórki. W niektórych przypadkach proszę celowo moich uczniów o pomoc, kiedy nie jestem pewna, jak działa mój tablet. I wiecie co? Robię to oczywiście świadomie. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie lepszą sytuację od tej, kiedy nauczyciel potrzebuje waszej pomocy? Uczeń musi pomóc nauczycielowi! Możecie mi wierzyć, że dzieci to po prostu kochają. Ja z kolei kocham ten moment dumy, że były w stanie pomóc swojej nauczycielce.

         Z młodszymi dziećmi staram się wprowadzać pewne element technologii na niektórych zajęciach. Od czasu do czasu jest to naprawdę świetny pomysł, ale zawsze mam w pamięci to, że nie wolno mi z  tym przeginać. Uwielbiam jednak używać technologii różnego rodzaju na zajęciach ze starszymi uczniami. Traktuję ich trochę jak dorosłych, ponieważ wiem, że tego właśnie ode mnie potrzebują. To wspaniałe uczucie kiedy nie nazywają mnie „ciocią” tylko zazwyczaj krzyczą „nauczycielko, nauczycielko” lub po prostu traktują mnie jak kumpla. Ktoś kto patrzy z boku mógłby stwierdzić, że to nie jest odpowiednie zachowanie, ponieważ jestem ich nauczycielem a nie rówieśnikiem. Cóż, ja nie jestem jednak typowym nauczycielem, a przynajmniej staram się takim nie być. Jestem bardzo za niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. To, że traktują mnie jak swojego przyjaciela, wcale nie oznacza, że nie mają do mnie szacunku. Wręcz przeciwnie, szanują mnie bardziej ze względu na to, że ja traktuję ich jak partnerów a nie podwładnych.

         Kiedy poznawałam moich uczniów w ubiegłym roku, byłam przerażona ogromem prac domowych zadawanych im w ich publicznych szkołach. Zadecydowałam więc początkowo, że nie będę dodatkowo dokładać im prac domowych. Niestety był to mój błąd i szybko zorientowałam się, że należy to zmienić. Długo myślałam nad jakimś niekonwencjonalnym rozwiązaniem, które nie sprawi, że prace domowe będą uciążliwe. Wtedy też przypomniała mi się aplikacja, której używał jeden z moich wykładowców na studiach i dzięki to której zaliczyłam większość egzaminów ze słownictwa. Postanowiła więc używać jej do przygotowywania prac domowych dla moich uczniów. Muszę przyznać, że byłam bardzo szczęśliwa, kiedy zauważyłam, że taki typ pracy domowej po prostu im odpowiada.

         Zawsze jestem przygotowana do swoich zajęć, a w moim pudełku mam mnóstwo różnych pomocy dydaktycznych, ale czasami kiedy moi uczniowie pracują z książką, niektórzy z nich robią to szybciej niż reszta. To jest właśnie główny powód dla którego nigdy nie wchodzę do mojej klasy bez tableta. Zawsze mam go przy sobie, bo w innym przypadku czuję się podgenerowana i wiem, że coś pójdzie nie tak jak planuję w czasie zajęć. Kiedy któryś z moich uczniów skończy szybciej zadanie, nad którym pracujemy, może wtedy użyć mojego tabletu i korzystać na nim z różnych pomocnych w nauce aplikacji. Osobiście uważam, że jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie od wręczania dziecku tysiąca papierowych kartek z zadaniami gramatycznymi. Nienawidzę tego typu zadań!

         Po napisaniu tego artykułu, widzę jeszcze wyraźniej jak bardzo potrzebuję technologii w mojej pracy. Ciężko byłoby mi nie korzystać z niej, kiedy uczę języka obcego. Od czasu do czasu świetnym pomysłem na zajęcia jest także nagranie filmiku z udziałem swoich uczniów. Oczywiście, wszystko po angielsku! Każdy pomysł jest dobry dopóki jest pomocy dla uczniów, a my sami widzimy, że zdaje on swój egzamin.


 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s