My first holidays as a teacher / Moje pierwsze wakacje od kiedy jestem nauczycielem


 

       I was always wondering how it will be to spend summer holidays as a teacher. I just had to wait a bit and now there is no need to think about it anymore. Now, I am even able to share my experience with you all.

      Well, I still have my summer holidays but to be honest I did not have any free time. I was working all the time as a receptionist but I was also spending long hours in my school preparing myself and my classroom for the next year. I hope that my pupils will appreciate that at least a bit. It is a hilarious feeling when each of your friend says that he or she will have two free weeks and they have to get back to their workplaces. I am just sitting then and laughing because I have two months of holidays. I can do whatever I want, to be honest.

       But, it is such a shame that those two months that I was so proud of, went out like two weeks. Last Friday was my last day at my summer work, as well. Can you imagine how terrible I felt in that moment ? I am a kind of person who attaches very quickly to people and places. Maybe, I do not have problems with leaving those people and places, yet they will somehow stay in my mind and some of them in my heart.

       This month when I was working as a receptionist taught me patience, indulgence and empathy. What has surprised me greatly is that I am able to listen to other people. Some of patients are rude, of course, still there are some that make you smile for the rest of the day. Although I considered those summer holidays to end quickly, I did not suppose that I will learn a lot during this theoretically free time. During my school year I am a teacher and it obliges me to teach my pupils, to be an example to follow for them. Frankly, those holidays spent as a teacher, in reality I spent like a student. All those lesson that I was participating in were connected with real life, illness, loneliness, empathy, senility.

This time gave me a lot. Now I can say that after this “free time” I gained something that will stay forever with me. I am a rich person, not literally but in a more important way. And I am extremely grateful for all those who were my teachers, my students and friends during this time. It will be hard for me to say goodbye, but I will be a totally different person after saying this.

        At first, I wanted to rest during my long break. Then I finally decided to find myself a work. Obviously, a work that won’t be connected with children. Juest for my mental health 🙂

And I did so.

       I cannot say that it was a wrong idea, because I would have to lie. It was a reasonable choice. Once one patient told me his love story that happened during the II world war. It was so lovely! Other time, a man gave me a beautiful white rose because I have helped him.

       Can you imagine this feeling when someone appreciates your effort? If you can, well lucky you!


       Zawsze zastanawiało mnie, jak to będzie spędzić wakacje będąc nauczycielem. Musiałam tylko poczekać trochę dłużej i teraz nie muszę się już głowić. Co więcej, jestem w stanie podzielić się moim doświadczeniem z Wami.

       Cóż, prawdę mówiąc wciąż jestem w trakcie moich wakacji, ale tak naprawdę w ogóle nie miałam czasu wolnego. Przez cały czas pracowałam jako recepcjonistka. Spędzałam również długie godziny w mojej szkole przygotowując samą siebie oraz swoją klasę na nadchodzący rok szkolny. Mam taką cichą nadzieję, że zostanie to docenione chociaż trochę przez moich uczniów. Wspaniałe uczucie jest wtedy, kiedy twój znajomy mówi, że będzie miał dwa tygodnie urlopu i następnie musi wrócić do pracy. Ja wtedy śmieję się po cichu, ponieważ mój urlop trwa dwa miesiące. W trakcie tego czasu mogę robić wszystko na co mam ochotę.

       Szkoda jedynie, że te dwa miesiące, które były powodem mojej dumy,  tak szybko zleciały. Ostatni piątek był również moim ostatnim dniem w pracy. Czy wyobrażacie sobie jak źle się czułam w tamtym momencie? Jestem osobą, która niezwykle szybko przywiązuje się do osób i miejsc. Nie mam w sumie problemów z opuszczaniem wspomnianych ludzi oraz miejsc, co nie zmienia jednak faktu, że pozostają oni w mojej głowie, a niektórzy także w sercu.

       Ten miesiąc kiedy pracowałam jako recepcjonistka nauczył mnie cierpliwości, wyrozumiałości oraz empatii. To, że jestem w stanie słuchać innych ludzi, zaskoczyło mnie w sposób niezwykły. Niektórzy pacjenci bywają nieprzyjemni, to jasne. Zdarzają się jednak również tacy, którzy sprawiają, że człowiek do końca dnia chodzi uśmiechnięty. Pomimo iż przypuszczałam, że te wakacje szybko dobiegną końca, nie spodziewałam się, że w trakcie tego teoretycznie wolnego czasu tak wiele się nauczę. W trakcie roku szkolnego to ja jestem nauczycielem, co zobowiązuje mnie tym samym do nauczania moich uczniów oraz do bycia dla nich wzorem. Prawdę mówiąc, w te wakacje nauczyciela, byłam głównie uczniem. Wszystkie lekcje, w których uczestniczyłam, powiązane były z prawdziwym życiem, chorobą, samotnością, empatią oraz starością.

Ta możliwość dała mi wiele. Mogę teraz przyznać, że podczas tego „wolnego czasu”, zyskałam coś, co pozostanie ze mną do końca życia. Jestem bardzo bogatą osobą. Nie chodzi mi tutaj o sens dosłowny, ale o to drugie, ważniejsze znaczenie. Jestem niezwykle wdzięczna tym, którzy byli moimi nauczycielami, uczniami oraz przyjaciółmi. Ciężko powiedzieć do widzenia, ale kiedy w końcu się na to zdobędę, będę już zupełnie inną osobą.

      Początkowo, plan był taki, aby w trakcie wakacji po prostu odpocząć. Potem jednak zdecydowałam się na znalezienie pracy. Oczywiście, pracy która w żaden sposób nie będzie powiązana z dziećmi. Tak dla mojego psychicznego zdrowia 🙂

       Tak też zrobiłam.

     Nie mogę powiedzieć, że to był zły pomysł, bo wtedy bym skłamała. To był rozsądny wybór. Pewnego razu zdarzyło mi się usłyszeć od pacjenta historię jego miłości, która wydarzyła się podczas II wojny światowej. Innym razem dostałam od pacjenta różę w podziękowaniu za pomoc.

      Umiecie sobie wyobrazić to uczucie kiedy ktoś docenia Ciebie i Twoją pracę. Jeśli tak, to jesteście szczęściarzami! Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s