What about disadvantages of being a teacher / Coś na temat minusów bycia nauczycielem


 

          Can you imagine that I want to write about disadvantages? Well, yes I want to do that. Personally, I am treating my work as a superpower and I do love it, honestly. But if I am talking about honesty I have to say that being a teacher is not always so colourful and lovely work. There are a few disadvantages which are sometimes hard to fight with. Even though, if you want to be a good teacher, you have to learn how to deal with them. There is no other way!

            Headache, backache, tiredness – I feel those each time after my lessons. Maybe I should not share my weaknesses with you but who cares. I do not! Some of my students are calm and they are always listening to me. Yes, SOME of my students. So, logically there are also some students that are behaving not in a proper way. Few weeks ago I had a terrible lesson and it was a total disaster. Most of my pupils did not come into the school so I had lesson with three children. Unfortunately, those pupils are always keen on jumping, shouting and behaving like little monkeys who are not able to listen their teacher. When we were supposed to dance and sing, they were shouting and running around the class. I was not able to calm them down. After that lesson I was even more tired that after climbing up in Bieszczady. Seriously.

            There are some days when I am dreaming about staying at home rather than going to school and have my classes. I feel that I do not like my job and I would prefer to sit the whole day in my bed and wrote my book or posts for my blog. However, I am always forcing myself to stand up and never give up. Still, it is hard from time to time, especially when you are tired after sleepless night because of making some kind of props for your lesson. It is not so easy to be a superhero. First of all, you have to learn how to use your superpower!

            A note about parents. I am trying to understand my pupil’s parents and to be nice for them. However, there are some situations when I am losing my nerves. Sometimes those parents have so crazy and ridiculous ideas that even a really calm and patient teacher is not able to stand them. And here I will end my note about parents. I love my parents – just my own parents, my Mom and my Dad. I think it is enough for a comment  🙂

             During my lessons I am sitting with crossed legs so after a full hour I cannot feel my own legs. After that lesson I have even some problems with standing up and my pupils are always laughing. I need just a short moment to take a full control over my legs but still it is being painful. Headache after each of my lessons are like a routine for me. I am not saying that I hate my pupils and my lessons. You will never hear that words from me! But you know working with children is not the easiest work in the world, let’s be honest! Children are meant to behave loud, to sing, dance and sometimes be smarter than a teacher, so I am always prepared and I have some painkillers in my bag. Just in case.

            It is not so hard to observe that I am ambitious and creative person. I care about the development of my pupils so I am always doing my best to teach them in the best way that is possible. It is very stressful when I know how little time I have during one lesson and how many things I have to teach. And also it is important for me to make my lessons as much creative as possible. Obviously, it means more work for me, but it is worth it when you see a smile on your pupils faces.

            Even when your work is to be a superhero, still there are some bad sites of being a teacher. You know, imagine that you cannot sleep all night because you have to save the world. Even if you are extremely tired in the morning, who will quite a superpower?

 

 


 

          Wyobrażacie sobie, że ja chcę pisać o wadach związanych z byciem nauczycielem? No cóż, tak właśnie chcę! Osobiście traktuję moją pracę jako coś nadzwyczajnego i naprawdę ją kocham. Zupełnie poważnie. Jeśli jednak mówię już otwarcie, to bycie nauczycielem nie zawsze jest takie piękne i kolorowe jak mogłoby się zdawać. Jest kilka wad z którymi czasami naprawdę ciężko się zmierzyć. Jeśli jednak, naprawdę chce się być nauczycielem, trzeba nauczyć się jakoś sobie z nimi radzić. Innego wyjścia nie ma!

          Ból głowy, ból pleców, zmęczenie – odczuwam to wszystko po każdych zajęciach. Być może wcale nie powinnam dzielić się z wami moimi osobistymi słabościami, ale kto by się tym przejmował? Na pewno nie ja! Niektórzy z moich uczniów są spokojni i zwykle się mnie słuchają. NIEKTÓRZY z moich uczniów oczywiście. Logiczne więc, że są też tacy, którzy nie zachowują się jak na nich przystało. Kilka tygodni temu miałam okropne zajęcia, które okazały się totalną klapą. Większość uczniów nie przyszła na zajęcia, więc prowadziłam je tylko dla trójki dzieciaków. Niestety, byli to uczniowie z zamiłowaniem do skakania, krzyczenia i zachowywania się jak małe małpki, nie będące w stanie słuchać nauczyciela. Kiedy powinniśmy byli śpiewać i tańczyć, oni wybrali krzyczenie i bieganie po całej klasie.  Nie byłam nawet w stanie ich uspokoić, a po lekcji czułam się bardziej zmęczona niż po wspinaczce w Bieszczadach. Dosłownie!

          Bywają takie dni, kiedy moim marzeniem jest zostać w domu zamiast pójść na zajęcia do szkoły. Wydaje mi się, że nie lubię swojej pracy i wolę zostać w łóżku, żeby pisać książkę lub kolejne posty na bloga. Jednak, zawsze zmuszam się do pójścia do pracy i nie pozwalam samej sobie na to by się poddać. Od czasu do czasu bywa to jednak trudne, szczególnie kiedy w grę wchodzi nieprzespana noc – zarwana ze względu na przygotowywanie materiałów na zajęcia. Ciężkie życie bohatera! Najważniejsze by nauczyć się korzystać ze swojej super mocy!

         Krótka notka o rodzicach. Staram się rozumieć rodziców moich uczniów i próbuję być dla nich miła. Zdarzają się jednak sytuacje, w których zupełnie tracę przez nich nerwy. Czasami rodzice mają tak szalone i niedorzeczne pomysły, że nawet niezwykle spokojny i opanowany nauczyciel nie jest w stanie ich zrozumieć. I w tym miejscu pozwolę sobie skończyć wzmiankę o rodzicach. Kocham moich rodziców – moją Mamę i mojego Tatę. Myślę, że jest to wyczerpujący komentarz na ten temat 🙂

         W trakcie moich zajęć, siedzę na dywanie ze skrzyżowanymi nogami, więc oczywiste jest, że po spędzonej w takiej pozycji godzinie, strasznie mnie one bolą. Po zajęciach jest mi czasem nawet trudno wstać, a moi kochani uczniowie śmieją się ze mnie. Potrzebuję zawsze chwili, żeby w pełni odzyskać kontrolę nad moimi zdrętwiałymi nogami, co nie zmienia faktu, że wciąż trochę bolą. Ból głowy jest już dla mnie rutyną po każdej lekcji. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie lubię swoich uczniów i zajęć z nimi. Tych słów nigdy ode mnie nie usłyszycie. Ale powiedzmy sobie szczerze, praca z dziećmi nie należy do najłatwiejszych na świecie. Dzieci głośno się zachowują, śpiewają, tańczą i próbują być czasem mądrzejsze od nauczyciela, więc zawsze muszę być przygotowana i noszę środki przeciwbólowe w torebce. Przezorny zawsze ubezpieczony.

        Nie trudno zauważyć, że należę do osób ambitnych i kreatywnych. Bardzo zależy mi na rozwoju moich uczniów i zawsze daję z siebie wszystko, by uczyć ich jak najlepiej potrafię. Stresują mnie sytuacje, kiedy wiem jak mało czasu mam w trakcie zajęć, a jak wiele rzeczy do nauczenia. Ważne jest również dla mnie by moje lekcje były jak najbardziej kreatywne. Jasne, że oznacza to dla mnie więcej pracy, ale uśmiech na twarzach dzieci pokazuje, że warto.

        Nawet jeśli moja praca to bycie superbohaterem, to oczywiste, że znajdą się te gorsze strony w byciu nauczycielem. Wyobraźcie sobie, że całą noc nie możecie spać, ponieważ musicie ratować świat. Nawet jeśli jesteście wyczerpani nad ranem, kto z Was byłby w stanie zrezygnować ze swojej super siły?Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s