(Un)fair teacher / (Nie)sprawiedliwy nauczyciel


            It is not so easy to be a fair teacher especially when your pupils are always trying to show you that you are not right. You always have to be careful and watch out for what you are saying and doing because children will always remember your words. At the very beginning of my work I signed a kind of a contract with my pupils. First we discussed it and then we wrote down the rules and signed it together.

            There are few rules in that contract but I want to write especially about one of them. The last one states that if my children are behaving good during the lesson, they participate actively and they do not disturb, they can choose a sticker for themselves. It is obviously a kind of a prize. However, when they are breaking the rules, I am giving them a sticker and I am just taking the first one that I have on my card. I think that it is a fair way to do so.

            All those rules are there because I need to have a discipline during my lessons. Those contracts were working for some time but there was a moment when those stickers were not enough prize for my children to behave good. So I had another idea. I started to give them beads for a proper behaviour. For 5 beads there is always a prize. Eureka! It is still working.

            Sometimes I have a really huge problem with those stickers and beads. You know, I really want to be a fair teacher so I am observing my pupils during the lesson and then I am saying who will get a bead and WHY and who will not and I am also saying WHY. The moment when I am giving those beads is one of the most important moments for my pupils. It is like our celebration!

            Few days ago I had a really unpleasant situation. It was the first time in my life and in my carrier when my student said that I am unfair teacher. Well, that hurt. I decided not to give her a bead so logically also she had no choice when I was giving stickers. I took a sticker with the flower and gave it to her. She started to cry and said that she will throw this sticker into the bin. I asked her why because I never had such a problem with her before. She answered that she didn’t like this sticker and she wanted another one. So I showed her our contract and said that only those who are behaving good can take a sticker and that it was their ideas not mine own. She took the sticker, torn it and threw on the carpet. Then she got out of the classroom without saying anything. I gave her another sticker but I have no idea what she made with the other one.

            I was really upset, you can trust me. I could not do different thing because there was a student who was really polite and I wanted to reward him for that behaviour. After the lesson my student did not want to talk with me but even her parents understood why I made this decision. They were in the sitting room so they heard how she was behaving. First I felt guilty and sorry for her but then I understood that I cannot break the rules that were designed by my students. If they signed them it means for me that they agreed with them so I had no other choice.

            You can think that I am a monster. Well, it is your own opinion. I was trying to explain to her why I made such decision and after I while she was not so upset with me and she even started to laugh with me. What a relief!

            The headrest part of my job is to be a fair teacher, always! It is so important to reward my students but when they really deserve for that. It is nothing hard in giving prizes to everyone for nothing. Making a decision is not so hard, the hardest thing is to stick to your decision even when the children are crying and asking you to change it. If you will show them once that crying is a way to manipulate adults, they are going to use it in their future life. And it is so important to prepare them for a real life, not the one that is presented in movies. 


           Nie łatwo jest być sprawiedliwym nauczycielem, szczególnie kiedy uczniowie zawsze starają się udowodnić ci, że jesteś w błędzie. Za każdym razem trzeba uważać na to co się mówi i robi, ponieważ dzieciaki na zawsze pamiętają słowa nauczyciela. Na samym początku mojej pracy podpisałam swego rodzaju kontrakt z uczniami. Najpierw omówiliśmy go, a potem zapisaliśmy zasady i wspólnie się pod nimi podpisaliśmy.

            Kontrakt składa się z kilku zasad, ale chcę napisać szczególnie o jednej. Ostatnia zasada mówi o tym, że jeśli dzieciaki zachowują się dobrze w czasie zajęć, aktywnie w nich uczestniczą oraz nie przeszkadzają, mogą wybrać sobie sami naklejkę. Jest to oczywiście forma nagrody. Kiedy jednak łamią zasady, to ja daję im naklejkę i wybieram pierwszą lepszą, którą mam na karcie. Uważam, że jest to całkiem sprawiedliwy sposób.

            Wszystkie te reguły pomagają w utrzymaniu dyscypliny w czasie zajęć. Kontrakty działały przez jakiś czas, ale w pewnym momencie moi uczniowie przestali uważać naklejkę za wystarczającą nagrodę. Wpadłam więc na inny pomysł. Za dobre zachowanie zaczęłam nagradzać ich koralikami. Za pięć koralików zawsze jest nagroda. Eureka! To był świetny pomysł.

            Czasami jednak te koraliki i naklejki sprawiają mi niemały problem. No wiecie, naprawdę staram się być sprawiedliwą nauczycielką, więc w trakcie zajęć obserwuję każdego ucznia. Później uzasadniam kto dostanie koralika i DLACZEGO oraz kto go nie odstanie i z jakiego powodu. Moment wręczenia koralików jest jednym z najważniejszych w trakcie zajęć. Uważamy go za swego rodzaju celebrację.

            Kilka dni temu miałam niekoniecznie miłą sytuację. Był to pierwszy taki moment w moim życiu i karierze, kiedy uczennica stwierdziła, że jestem niesprawiedliwa. Cóż, to bolało. Zadecydowałam, że nie dostanie wtedy koralika, logicznie więc nie miała możliwości wyboru naklejki. Wzięłam naklejkę z kwiatuszkiem i wręczyłam ją jej, na co ona zaczęła płakać i mówić, że wyrzuci ją do kosza. Spytałam więc dlaczego, ponieważ nigdy wcześniej nie zachowywała się w podobny sposób. Odpowiedziała, że ta naklejka jej nie odpowiada i ona chce inną. Pokazałam jej wtedy kontrakt i przypomniałam, że naklejki wybierają sobie ci, którzy grzecznie się zachowują i że ta zasada byłą ich własnym pomysłem. Wtedy wzięła naklejkę, porwała ją i wyrzuciła na dywan, a potem wyszła z klasy bez słowa. Dałam jej wtedy kolejną naklejkę, ale nie mam pojęcia co z nią zrobiła.

            Możecie mi wierzyć, że naprawdę było mi przykro. Nie mogłam inaczej postąpić, ponieważ na zajęciach był uczeń, który był niezwykle grzeczny i chciałam go za to nagrodzić. Po lekcji uczennica nie chciała ze mną rozmawiać, ale nawet rodzice rozumieli podjętą przeze mnie decyzję. Siedzieli w poczekalni i sami wszystko słyszeli. Najpierw miałam wyrzuty sumienia i  było mi jej szkoda, ale potem uświadomiłam sobie, że nie mogę łamać zasad ustanowionych przez moich uczniów. Jeżeli podpisali się pod nimi, oznacza to, że je akceptują, a ja nie mogłam podjąć innej decyzji.

            Możecie sobie myśleć, że jestem potworem. Cóż, to oczywiście wasza opinia. Próbowałam wytłumaczyć mojej uczennicy powody mojej decyzji i po chwili przestała się na mnie złościć i zaczęłyśmy się nawet razem śmiać. Co za ulga!

            Najcięższą częścią mojej pracy jest to, że zawsze muszę być sprawiedliwym nauczycielem!  To niezwykle ważne, aby nagradzać moich uczniów, ale tylko wtedy, kiedy naprawdę na to zasługują. Nie ma nic trudnego w nagradzaniu wszystkich za nic. Podjęcie decyzji nie jest najtrudniejsze, gorzej jest z podtrzymywanie jej nawet kiedy dzieciaki płaczą i proszą o jej zmianę. Jeżeli choć raz pokażemy im, że łzy są sposobem na manipulowanie dorosłymi, to będą to wykorzystywać w swoim dalszym życiu. A naprawdę ważne jest przygotowanie ich na to prawdziwe życie, nie takie które prezentowane jest w filmach.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s