My first challenge / Moje pierwsze wyzwanie


 

What can I describe as my first challenge during my work as a teacher? Certainly, the Halloween Night in my learning school. I thought that it would be a great experience and fun for my children to organise a party with a sleepover. When I told my granny about this idea, she said that I am totally crazy. “How can you think about something like that, dear? You will be responsible for those children! You are definitely too young for such ideas. Be serious, Ola!” These are her authentic words.

My first reaction was of course – denial. I didn’t want to argue with her but I couldn’t agree with her opinion. That’s true, I am young and maybe not so experienced as most of the teacher from public schools. So what? I love my work and I love to spent time with my students. Sometimes I feel like a dinosaur with them. They are so smart, honestly! I am constantly teaching from them. That sounds ridiculous but it is true.

I decided to make this Halloween sleepover. To be honest, I didn’t expect that parents will agree for my idea. You know, I am just starting my journey and someone might have thought that I won’t be able to deal with that kind of situation. But you know what? Surprise, surprise. I did it and it was really great!

I have an exercise for you. Imagine that you have to organise time for eleven little girls, who are shouting, running around your school and they demand really interesting and creative ideas from you. Don’t forget that you are a teacher! You have to be awesome. Your head is supposed to be full of ideas! Parents are coming with a big suitcases, sleeping bags and a smile on their faces. This smile says “Now, you have to be their mom for this one night. Remember that those little sweet creatures are ours treasure.” You bare it in mind. Literally.

You are preparing tasty dinner with your pupils and their friends (yes! you were so brave that you invited not only your student, but also their best friends. Wow, what a crazy teacher you are!), you have a fantastic craft to do with them – a bat obviously, games, competitions, movies, songs, stories. And all those is happening in dizzying pace. Tired of imagining those? Oh, well, I just did it!

When those little girls finally went to sleep, I couldn’t slept a wink. Whenever I felt that I am falling asleep, I suddenly picked up and looked at those beauties. Well, I really felt like their mother. This constant awareness that you have to take care of them, you have to bring them water to drink, show them the way to the bathroom, light up the lump because they are afraid of darkness. Responsibility? Yes, a huge one.

       All in all, when they woke up early and saw me without make-up, one of them said “Hey, teacher. You are beautiful without make-up”. And you know what? Those words were one of the most beautiful and significant words in my whole life.

 


 

Co mogę opisać jako moje pierwszy wyzwanie w pracy nauczyciela? Z pewnością było to Halloween w mojej szkole. Myślałam sobie, że dla moich uczniów będzie to świetnym przeżyciem, jeśli zorganizuję w szkole imprezę w temacie Halloween połączoną z nocowaniem. Kiedy powiedziałam babci o moim pomyśle, odpowiedziała, że jestem szalona. „Jak w ogóle coś takiego wpadło ci do głowy, kochanie? Przecież będziesz za te dzieciaki odpowiedzialna! Jesteś zdecydowanie za młoda na takie pomysły. Proszę Cię, Ola, bądź poważna!” To są jej autentyczne słowa.

Moją pierwsza reakcją było oczywiście ich wyparcie. Nie chciałam się kłócić z babcią, ale nie zgadzałam się z jej słowami. To oczywiście prawda, że jestem młoda i nie mam takiego doświadczenia jak niektórzy nauczyciele w publicznych szkołach, ale co z tego? Kocham moją pracę i spędzanie czasu ze swoimi uczniami. Czasami czuję się przy nich jak dinozaur, zupełnie nie z tej epoki, bo one są takie mądre. Ciągle się czegoś od nich uczę, naprawdę! Brzmi to trochę niedorzecznie, ale taka jest prawda.

Zdecydowałam, że zorganizuję to nocowanie na Halloween. Prawdę mówiąc, nie spodziewałam się pozytywnej reakcji ze strony rodziców. Dopiero zaczynam swoją podróż w byciu nauczycielem, więc mogliby pomyśleć, że nie dam sobie rady w takiej sytuacji. Ale wiecie co? Niespodzianka! Zrobiłam to i było naprawdę świetnie!

Mam dla Was takie małe ćwiczenie. Wyobraźcie sobie, że jesteście odpowiedzialni za zorganizowanie czasu dla jedenastu małych dziewczynek, które biegają po waszej szkole, krzycząc i oczekując od Was kreatywnych pomysłów. Nie zapominajcie tylko, że jesteście nauczycielami, więc musicie być super, a wasze głowy zawsze powinny być przepełnione świetnymi pomysłami. Rodzice zaczynają przychodzić z wielkimi walizkami, śpiworami i uśmiechami na twarzach, mówiącymi do Was: „Teraz to pani musi być ich mamą przez tę jedną noc. Niech pani nie zapomina, że te małe urocze istotki to nasze skarby.” I dosłownie macie to cały czas na uwadze!

Przygotowujecie smaczną kolację ze swoimi uczniami i ich przyjaciółmi (Tak! Byliście na tyle zwariowani, że zaprosiliście również przyjaciół swoich uczniów. Ależ z Was super szaleni nauczyciele 🙂 ), macie dla nich świetną ozdobę do zrobienia – oczywiście nietoperza, przygotowujecie gry, zawody, filmy, piosenki, opowiadania. Wszystko dzieje się w zawrotnym tempie. Zmęczyliście się od samego wyobrażenia? No cóż, ja tego właściwie dokonałam!

Kiedy dziewczynki wreszcie zasnęły, ja nie mogłam nawet zmrużyć oka. Gdy tylko czułam, że zaczynam usypiać, podrywałam się i zerkałam na te śpiące piękności. Ja naprawdę czułam się jak ich mama. Ta ciągła świadomość, że trzeba nad nimi czuwać, że trzeba im przynieść wodę do picia, wskazać drogę do łazienki, zapalić lampkę, bo boją się ciemności. Odpowiedzialność? O tak, ogromna!

     Gdy rano obudziły się i zobaczyły mnie bez makijażu, jedna z nich powiedziała: „Proszę pani, wygląda pani pięknie bez makijażu”. I wiecie co? Te słowa były najpiękniejszymi i jednymi z najbardziej znaczących, jakie usłyszałam w całym moim życiu.  

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s